تفاوت OEM و ODM چیست؟

تفاوت OEM و ODM چیست؟

بسیاری از تولید کنندگان محصولات چینی بخاطر مسائل بازرگانی و دغدغه های خاص فروش, در کشورهای مختلف این امکان را به بازرگانان و یا شرکت هایی با محوریت بازرگانی میدهند که محصول خریداری شده را بتوانند با نام و برند خود وارد بازار نمایند. در این حالت محصول تولیدی را اصطلاحا OEM محصول اصلی می نامند . در حالتی دیگر بازرگان مایل است این محصول علاوه بر نام و برند با ظاهر طراحی شده خود به فروش برساند ، در این حالت محصول تولیدی را اصطلاحا ODM محصول اصلی می نامند.

OEM چیست ؟

OEM مخفف Original Equipment Manufacture و به معنی تولید محصول شرکتی با برند شرکت دیگر می‌باشد ، در این حالت تفاوت محصول تولیدی با محصول اصلی در برند آن است . در حوزه دوربین مداربسته میتوان به برند مکسرون شرکت فراگستر اشاره کرد که در اصل OEM برند DAHUA است .

ODM چیست ؟

ODM مخفف Original Design Manufacture به معنی تولید محصول شرکتی با برند و طراحی شرکت دیگر میباشد ، در این حالت تفاوت محصول تولیدی با محصول اصلی علاوه برد برند، ظاهر محصول نیز بر اساس سفارش واردکننده یا بازرگان تغییر می کند البته گاها بعضی از شرکت ها علاوه بر سخت افزار و ظاهر محصول ، نرم افزار آن را نیز شخصی سازی میکنند. در این مورد احتمال تقلب فراوان می باشد چون محصول تولیدی کاملا سفارشی بوده و شرکت تولید کننده اصلی محصولی با این مشخصات ندارد و بررسی کیفیت محصول کمی پیچیده تر خواهد شد . برای مثال می توان از محصولات AHD موجود در در بازار نام برد که کاملا سلیفه ای و برا اساس نیاز بازار تولید و عرضه می شوند .

متاسفانه در زمینه دوربین مداربسته اکثر محصولات چینی موجود در بازار با ساختار OEM وارد بازار میشوند و اکثر وارد کنندگان این محصولات ادعای تولید چنین محصولاتی را دارند و با نام برند ایرانی آن ها را عرضه می کنند!!! یکی از دلایل عمده چنین مدلی نیز, کاهش هزینه ها , کسب سود بیشتر و همچنین بستن ارتباط مشتریان خود با شرکت های اصلی میباشد. با توجه به اینکه در مدل OEM در بیشتر مواقع صرفا برچسب ها و نام ها  تغییر میکند میتوان با جستجوی عکس های مشابه محصول و یا دستورات خاص آن محصول در اینترنت به راحتی منبع پخش چنین محصولاتی را پیدا نمود. مطمئنا در حالتهایی که سعی میشود جعبه ها و ساختار ظاهری کاملا عوض شود شناختن چنین محصولاتی و پیدا کردن منبع آن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

جالب اینجاست که شرکتهایی در ایران در زمینه دوربین مداربسته ادعای تولیدمحصول ایرانی میکنند که حتی یک نیروی متخصص در زمینه الکترونیک و یا نرم افزار ندارند و صرفا با طرح ادعاهای تو خالی سعی در فروش این محصول به مشتریان با حداقل پشتیبانی و گارانتی می نمایند که لازم است خریداران دوربین مداربسته به این نکته دقت نمایند.

مطالعه بیشتر